Zagrożenia wyjazdów do Afryki

Podróż do Afryki staje się coraz popularniejszą opcją na wakacje. Jednak mimo rozwoju branży turystycznej na tym kontynencie nadal trzeba uważać na różne zagrożenia, które czyhają każdego dnia. Mowa tutaj przede wszystkim o konfliktach politycznych, które silnie uderzyły w turystykę północnej częściej Afryki. Niemniej ciągle niebezpieczne są też choroby tropikalne, dlatego odpowiednie szczepionki przed wyjazdem są koniecznością, by w spokoju cieszyć się z urlopu.

Kenia

Wyjazd w egzotyczne miejsce zawsze oznacza zetknięcie się z nietypową kulturą. To największy urok takich wojaży. Jednak brak wiedzy na temat afrykańskich zwyczajów może powodować kłopoty. Miejscowe władze oraz afrykańskie plemiona często opierają się na własnych kodeksach, które niekonieczne będą zrozumiałe dla Europejczyka. Duży zagrożeniem są też samodzielne wycieczki w nieznane tereny afrykańskich miast. Bez opieki przewodnika skrajnie niebezpieczne jest spacerowanie po osiedlach, bo przestępczość jest tam częstym zjawiskiem.

Wyjazd do Afryki obarczony jest dużym ryzykiem złapania chorób. Szczepionka jest wręcz obowiązkiem przed egotycznymi wakacjami. Niezbędna jest też właściwa profilaktyka, która pozwoli uniknąć poważnych dolegliwości. Jednak na niektóre choroby np. malarię nie można się zaszczepić. Pozostaje wówczas stosowanie środków doraźnych. W przypadku malarii są to preparaty odstraszające komary. Baczną uwagę trzeba mieć też na ameby, które znajdują się wodzie. Pod żadnym pozorem nie należy spożywać lokalnej wody. Kupioną w sklepie wodę mineralną trzeba dokładnie sprawdzić czy nie była wcześniej otwarta. Zdarza się bowiem, iż woda z miejscowego źródła sprzedawana jest jako mineralna.

Europejczycy muszą również uważać na afrykańskie jedzenie. Brak tolerancji na bakterie, jakie występują w lokalnych potrawach, może skutkować silną biegunką. Dolegliwość bardzo często nazywana jest zemstą faraona i powoduje mocne odwodnienie. Aby uniknąć kłopotów żołądkowych należy unikać produktów mlecznych i bardzo dokładnie myć oraz obierać owoce, warzywa czy wszelkie świeże artykuły. Jest to szczególnie ważne w pierwszych dniach wycieczki, gdy nasz system odpornościowy wystawiany jest na próbę. Afrykańskie warunki socjalne i medyczne są dużo gorsze niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Dlatego należy dołączyć wszelkich starań, aby nie być zmuszonym do korzystania z pomocy tamtejszej placówki zdrowia.

Jednakże choroby, bieda i wysoka przestępczość to nie największe zagrożenie w krajach afrykańskich. Ataki terrorystyczne występują tu częściej niż gdziekolwiek indziej. A przed zamachami nie da się zabezpieczyć, bo realizowane są one w różnych miejscach. Niestabilna sytuacja polityczna to największy problem turystów, dlatego nie każdy decyduje się na wyjazd do Afryki w obawie przed kolejnym atakiem lub porwaniem, o czym regularnie mówi się w mediach.