Jak przygotować się do podróży do Afryki?

Polacy coraz chętniej za cel swoich wakacyjnych podróży obierają odległe zakątki świata, w tym także Afrykę. Należy jednak pamiętać, że każda tego rodzaju egzotyczna wyprawa to nie tylko wspaniałe wspomnienia, wypoczynek i zdjęcia, lecz potencjalne zagrożenie. Dlatego też musimy się do niej odpowiednio przygotować. W tym celu należy posiadać ważny paszport oraz w niektórych zakątkach Afryki – również wizę wjazdową. Aby uniknąć problemów, warto skontaktować się z konsulatem bądź ambasadą wybranego afrykańskiego kraju, do którego chcemy się udać i dowiedzieć się, jakich konkretnie dokumentów będziemy potrzebowali na granicy.
Przygotowanie do afrykańskiej podróży powinno zawierać:

Kenia
  • sprawdzenie czy nasz paszport posiada okres ważności dłuższy niż 6 miesięcy przed planowanym powrotem,
  • zapisanie sobie, najlepiej w kilku miejscach, telefonów oraz adresów polskich ambasad w Afryce,
  • zaplanowanie wizyty u lekarza rodzinnego najpóźniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, który oceni stan naszego zdrowia i czy jesteśmy zdolni do takiej podróży,
  • poddanie się szczepieniom ochronnym najpóźniej 4 tygodnie przed wylotem (pamiętajmy, że szczepienia są ważne przez 5-10 lat, po tym okresie należy zażyć dawkę przypominającą), warto zaszczepić się przed żółtą gorączką, błonicą, tężcem, krztuścem, wirusowym zapaleniem wątroby (typu A i B), durem brzusznym, cholerą, polio, wścieklizną i kleszczowym zapaleniu mózgu; koszt wszystkich szczepień zamyka się w kwocie kilkuset złotych,
  • wykupienie polisy znanej międzynarodowej firmy ubezpieczeniowej, gdyż bez niej nie będzie nawet mowy o przyjęciu do szpitala, nawet w momencie zagrożenia  życia,
  • spakowanie odpowiedniego ubrania ochronnego, a także moskitier i repelentów oraz preparatów owadobójczych, chroniących przed komarami, a tym samym przed malarią.

Osoby udające się np. do RPA na dłuższy czas lub też w celu podjęcia tam pracy muszą mieć wizę. Można ją uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą. Przy wjeździe na Czarny Ląd wymagany okres ważności paszportu musi być dłuższy od okresu ważności wizy o co najmniej 3 miesiące.

Przed wyjazdem w jakąkolwiek egzotyczną podróż należy zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o naszej destynacji turystycznej. Pamiętajmy także o tym, że podczas podróży zagranicznych zawsze należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, gdyż gospodarze mają prawo wymagać od turystów stosownego zachowania, zgodnego z miejscowymi zasadami dotyczącymi np. ubioru dozwolonego w ich świątyniach.

Istotne jest też przestrzegani higieny spożywania posiłków w krajach afrykańskich i pamiętanie o tym, że tylko posiłki przygotowane na gorąco są bezpieczne. Warto kupować produkty spożywcze w marketach i pić wyłącznie wodę oryginalnie butelkowaną. W ten sposób uchronimy się przed zatruciem pokarmowym, które często dotyka turystów. Unikajmy również wizyt u kosmetyczki, fryzjera, w salonie akupunktury i tatuażu oraz przygodnych kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia.