Największe atrakcje przyrodnicze Afryki

Nieodkryte zakątki nietkniętego przez człowieka terenu znajdziemy przede wszystkim w Afryce. Czarny Ląd nieustannie pozostaje tajemnicą i istnym rajem dla turystów, poszukujących wyjątkowej przyrody. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków przyrodniczych Afryki, poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas wyprawy na ten kontynent.
 

Kenia
1. Park Masai Mara w Kenii
 
Jedyne takie miejsce na ziemi, gdzie można na żywo oglądać dziewiczą przyrodę. Kenijski park jest doskonałym terenem na typowe afrykańskie safari. Najwięcej w Masai Mara dzieje się w sierpniu, ponieważ wtedy różne gatunki zwierząt, m.in. antylopy gnu, gazele oraz zebry z południowego Serengeti, rozpoczynają swoją wędrówkę w poszukiwaniu wody i pożywienia. Szlak liczący aż 800 km rozpoczyna się w Tanzanii i kończy właśnie w Kenii. A widok tysięcy zwierząt naraz zapewni przyspieszone bicie serca.  
 
2. Wodospady Wiktorii w Zimbabwe
 
Piękny i jednocześnie bardzo niebezpieczny Wodospad Wiktorii od lat przyciąga turystów. Wodospad ma aż 108 metrów wysokości i ponad półtora kilometra szerokości, czyli jest dwukrotnie wyższy i szerszy niż słynna Niagara. Siła, z jaką spada woda, ogłusza i wywołuje gęsią skórkę.
 
3. Zanzibar w Tanzanii
 
Afryka oferuje również cudowne plaże. Wiele z nich znajduje się na Zanzibarze, niewielkiej wyspie na Oceanie Indyjskim. Krystalicznie czysta woda, kolorowe rafy koralowe oraz pełne owoców palmy tworzą rajski krajobraz. A bogata oferta na nurkowanie i oceaniczne wędkowanie sprawia, że coraz więcej turystów spędza wakacje właśnie na afrykańskiej wyspie.
 
4. Kilimandżaro w Tanzanii
 
Najwyższy szczyt Afryki, będący celem wszystkich alpinistów. Kilimandżaro liczy 5900 m n.p.m. i składa się z trzech szczytów, które są pozostałością po trzech wulkanach. Chętnych do wspinaczki na Kilimandżaro nie brakuje. Przy dobrych warunkach szczyt nie jest trudny do zdobycia. Jednak do takiej wyprawy koniecznie trzeba dobrze się przygotować, bo pogoda na wyższych terenach zmienia się błyskawicznie.
 
5. Góra Stołowa w RPA

Jeden ze współczesnych cudów świata oraz symbol Kapsztadu. Góra Stołowa położona jest na krańcu Przylądka Dobrej Nadziei. Wejście na nią jest wręcz obowiązkiem, bo widok z jej szczytu uznany został za najpiękniejszych krajobraz Afryki.

6. Nyiragongo w Demokratycznej Republice Konga

Zachwycający i niebezpieczny afrykański wulkan z płynną magmą. Wysokość Nyiragongo – 3470 m n.p.m. – klasyfikuje go na czwartym miejscu wśród czynnych wulkanów Czarnego Lądu. Zbocza wulkanu początkowo są łagodne, jednak im wyżej tym bardziej stromo. Natomiast w wulkanicznym kraterze o szerokości 800 m i głębokości 770 m, słychać bulgotanie największego na świecie jeziora lawowego, w którym temperatura przekracza tysiąc stopni.

7. Jezioro Retba w Senegalu

Zachwycający akwen wody, którego nazwa w języku francuskim Lac Rose oznacza Różowe Jezioro. Niezwykła barwa wody spowodowana jest żyjącym w jeziorze mikroorganizmami oraz silną koncentracją chloru i soli mineralnych. Na intensywność różowego koloru jeziora wpływa wilgotność powietrza oraz intensywnie świecące słońce, wówczas ma się okazję zobaczyć najpiękniejsze jezioro świata.