Wizy do krajów afrykańskich

Afrykańskiej wakacje to marzenie niejednej osoby. Wyjazd do egzotycznych rejonów dzikiej przyrody nie jest jednak tak łatwy, jak wyprawa do europejskich państw. Wyjazd do niemal każdego kraju Czarnego Lądu wymaga specjalnego przygotowania i zezwolenia.

Kenia

O odpowiednią wizę należy postarać się na klika tygodni przed planowanym urlopem. Do wniosku o wizę należy dołączyć aktualne zdjęcie oraz paszport. Bardzo przydatne przy ubieganiu się o wizę jest skompletowanie dowodów wyjazdu, np. potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego lub wycieczki z biurem podróży. Wiza oczywiście nie jest darmowa. Jej koszt w zależności od państwa i kursu walut wynosi 30-100 euro.

Niektóre dokumenty wizowe można załatwić już na miejscu. Część też wypełnia się jeszcze w samolocie i gotowe pozwolenie otrzymujemy po wylądowaniu, w punkcie celnym. Najczęściej jednak konieczna jest wizyta w odpowiedniej ambasadzie. Przykładem jest wprawa do pięknego Senegalu. Jedynie Francuzi nie muszą martwić się o dokumentację. Wizy do Senegalu wydawane są w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie po wypełnieniu wniosku i zapłaceniu 35 euro. Natomiast pozwolenie na wjazd do sąsiednich państw, m.in. Gambii oraz Gwinea-Bissau, można kupić w Dakarze oraz na południu Senegalu - Ziguinchor. Na mapie Afryki jest kilka miejsc, gdzie można dopełnić tego tupu formalności, m.in. w Dakarze oraz Bandżulu.

Proces ubiegania się stosowne dokumenty zajmuje przynajmniej kilka dni, dlatego wygodniejsze i mniej stresujące będzie zgłoszenie się po wszystkie wizy jeszcze przed wyjazdem. Część państw umożliwia też podróż na podstawie jednego dokumentu, tak jest w przypadku pięciu krajów Afryki Zachodniej: Benin, Burkina Faso, Niger, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej. Najczęściej wiza turystyczna wydawana jest na okres 30 dni, ale można ją przedłużyć do końca trwania wyjazdu. Wyróżnia się również wizy tranzytowe, czyli umożliwiające przesiadkę w danym państwie. Trwają one nie dłużej niż 3 dni. Wnioskować można też o wizę biznesową, która przyznawana jest na dłuższe okresy po przedstawieniu listu delegującego od partnera biznesowego.
 
W przypadku składania wniosków o wizę do określonego kraju Afryki za pośrednictwem ambasady w Berlinie należy pamiętać, że niektóre dokumenty wymagają przetłumaczenia na język angielski lub niemiecki. Państwa zagrożone chorobami tropikalnymi pozwalają na przekroczenie granicy dopiero po zaszczepieniu się, co potwierdzone jest wpisem do książeczki zdrowotnej. Czas wydawania dokumentu można niekiedy przyspieszyć za dodatkową opłatą. Niemniej warto zgłosić się do urzędu na minimum miesiąc przed wyjazdem, bo zazwyczaj przynajmniej tydzień trwa przetwarzanie wniosku w samej ambasadzie. Wiza nie będzie natomiast potrzebna przy podróży do RPA, Maroko czy Mauritius. Wakacje w Republice Południowej Afryki, krajach arabskich czy na rajskiej wyspie wymagają jedynie ważnego na przynajmniej pół roku paszportu.