Jak dbać o bezpieczeństwo podczas podróży po Afryce?

Podróż do Afryki ekscytuje i daje mnóstwo okazji do przeżycia wspaniałej przygody pośród dzikiej przyrody. Dlatego też ten kierunek coraz częściej wybierają turyści z Europy, Azji czy Ameryki Północnej. Wiele zakątków Czarnego Lądu wciąż pozostaje nieodkrytych, co dla licznych podróżników wydaje się być prawdziwym rajem. Jednak w wielu miejscach nadal jest bardzo niebezpiecznie – choroby, wojny, wysoka przestępczość – dlatego wyjeżdżając do Afryki, trzeba odpowiednio się przygotować. Dotyczy to również podstawowych kwestii, takich jak zupełnie inny klimat i jedzenie. Poniżej dziesięć najważniejszych przykazań każdego podróżnika.

Kenia
1. Pij dużo wody, ale tylko tej kupionej w sklepie, butelkowanej. Woda z kranu nie nadaje się również do płukania jamy ustnej.
2. Uważaj też na kostki lodu, które najczęściej przygotowuje się z nieprzegotowanej wody, prosto z kranu.
3. Wybieraj te potrawy, które są na bieżąco przyrządzane, najlepiej na Twoich oczach.
4. Chroń skórę i oczy przed mocnym słońcem, zwłaszcza w godzinach 11.00-15.00. Używaj kremu z bardzo wysokim filtrem UV.
5. Zabezpiecz się przed owadami, które mogą roznosić poważne choroby. Stosuj środki chemiczne oraz korzystaj z klimatyzacji lub moskitiery.
6. Zawsze noś obuwie i nie kąp się w nieprzystosowanych do tego zbiornikach, aby uniknąć zarażenia groźnym pasożytem.  
7. Zainwestuj w dodatkowe ubezpieczenie w razie leczenia bądź nieszczęśliwego wypadku, dzięki któremu uzyskasz pomoc w kryzysowej sytuacji.
8. Miej zawsze przy sobie apteczkę podróżną, dzięki której samodzielnie opatrzysz powierzchowne rany.
9. Przed wyjazdem sprawdź sytuację epidemiologiczną w miejscu, do którego się wybierasz. Wszelkie dane można uzyskać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
10. Kieruj się rozsądkiem w kontaktach międzyludzkich. Wskaźnik przestępczości oraz przypadków zarażenia na np. wirusem HIV w Afryce jest drastycznie wyższy niż innych częściach świata.   
Żelazne zasady dotyczą wszelkiego typu podróży – bez względu na to czy planujemy relaks na plaży czy objazd kilku krajów afrykańskich lub tradycyjne safari, należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa. Afryka nadal zagraża ze względu na choroby tropikalne, których wyleczenie często okazuje się niemożliwe. Groźne są też nieuregulowane konflikty polityczne, z powodu których dochodzi do ataków terrorystycznych.
 
Wyjazd do najniebezpieczniejszych państw jest zazwyczaj niemożliwy ze względu na niedostępność połączeń lotniczych czy brak miejsc noclegowych. Niemniej nawet pozornie bezpieczne rejony Afryki mogą nagle stać się miejscem ataku, dlatego planując wyjazd ważne jest, by dokładnie sprawdzić wszelkie ryzyko wakacji w danym kraju. Albowiem najważniejszą zasadą urlopu, bez względu gdzie on się odbywa, jest możliwość wypoczynku, którego nic nie zmąci i nie zepsuje.