To dzięki nim nasze wyprawy są takie cudowne: mieszkania Lublin mieszkania Ruda Śląska Mieszkania Kamienna Góra Gdynia

Park narodowy Masai Mara

park narodowy Masai Mara

Park Narodowy Masai Mara to słynny obszar chroniony w Kenii, gdzie można podziwiać wspaniałe gatunki zwierząt oraz etniczną kulturę Afryki. Teren o powierzchni 1510 km kwadratowych położony jest na wysokości ponad 1500 m n.p.m. Od 2010 roku Park Masai Mara został zgłoszony do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa parku pochodzi od rzeki Mara, która przepływa przez ten teren oraz od nazwy lokalnego plemienia, które je zamieszkuje – Masajów. Kenia to popularne miejsce wycieczkę, dlatego Park Narodowy Masai Mara staje się coraz częstszym punktem wizyty turystów z różnych zakątków świata. Można tu zobaczyć wszystko, czym charakteryzuje się Afryką – unikatowe gatunki roślin i zwierząt, malownicze krajobrazy oraz lokalną ludność.

Masai Mara znajduje się na terenie Prowincji Wielkiego Rowu i graniczy ze słynnym Parkiem Narodowym Serengeti w Tanzanii. Park narodowy stanowi ¼ kenijskiego ekosystemu Mara–Serengeti, resztę zamieszkują Masajowie. Bardzo suchy klimat oznacza niewielkie opady w granicach 800 mm w ciągu roku. Wodę pitną w czasie suszy zapewnia jedyna nieokresowa rzeka w rejonie – Mara. Przez niemal cały rok temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 30°C. Natomiast niekiedy w nocy jest zaledwie 8 °C, dlatego amplitudy dobowe bywają bardzo duże. Jednak to tu znajdują się przepiękny tereny, gdzie można zobaczyć sawannę, lasy akacjowe, bagna, lasy nadrzeczne, przyciągają turystów z całego świata, którzy z bliska chcą obcować przyrodą.

Obszar chroniony dzikiej przyrody istnieje od 1948 roku, kiedy oficjalnie ustanowiono Park Narodowy Masai Mara. Początkowo z mniejszą powierzchnią, która z upływem lata była powiększa o kolejne ważne przyrodniczo tereny. W 2001 roku Mara Triangle zarządzane jest przez organizację non-profit Mara Conservancy. Wielość gatunków dużych roślinożerców czyni Masai Mara niezwykłym miejscem. To właśnie tu żyje najwięcej gazeli, bawołów, impali, sasebi nadbrzeżnych, bawolców krowich, żyraf, elandów oraz słoni. Masai Mara zamieszkuje też dramatycznie zagrożony wyginięciem nosorożec czarny, którego nieliczne pozostałe okazy są silnie chronione.

Park narodowy zaprasza również turystów na bliskie spotkanie z różnymi drapieżnikami. Spotkać może tu lwy, gepardy, hieny, hipopotamy, guźce, antylopy, dzikany, dzikacze oraz krokodyle. Imponujące wyrażenie robi też 500 gatunków ptaków, wśród nich bocian biały i sieweczka długonoga oraz zagrożone wyginięciem baletnik i czołoczub duży. Charakterystyczne dla Masai Mara jest widok lokalnych mieszkańców, Masajów wypasających bydło. Ponadto warto zobaczyć cudowny naturalny spektakl, który ma miejsce w lipcu i sierpniu. Wówczas odbywa się wielka migracja stad antylop gnu i zebr, które mają do pokonania trasę z równin Serengeti do Masai Mara poprzez rzekę Mara w celu znalezienia pożywienia. Zwierzęta wiedzione instynktem pokonują setki kilometrów, aby trafić na tereny bogate w pokarm i wodę. Wiele zwierząt ginie w wyniku tratowania najsilniejsze docierają do Kenii.

Komentarze: brak

Dołącz do dyskusji: zostaw swój komentarz